Avaleht
 
 
ee |  en | 

Kas sina saad midagi teha, et kasvuhooneefekti pidurdada?

Kasvuhooneefekti põhiliseks tekitajaks on süsihappegaas (CO2), mida paisatakse atmosfääri ca 25 miljardit tonni aastas. See ületab Maa taluvusläve mitmekordselt, kliima soojeneb, polaarjää sulab, tekivad üleujutused ja tugevad tormid.

Suurem osa CO2 saastest tekib energiatootmisel. Näiteks elektri-energia tootmisel paisatakse õhku ca 890 grammi süsihappegaasi iga kilovatt-tunni kohta. Ligi kolmandiku toodetud energiast tarbivad väiketarbijad ja kodumajapidamised. Seega saab igaüks meist midagi teha, et CO2 saaste väheneks.

Üks võimalus energia raiskamise vähendamiseks on sooja pesuvee energia tagasivõitmine soojusvahetiga ja selle uuesti ärakasutamine. Vee soojendamine nõuab palju energiat, sest vesi on väga suure soojusmahtuvusega. Näiteks 100 liitri 36 kraadise dušivee saamiseks kulub 3,5 kWh energiat. Sellise koguse elektrienergia tootmisega kaasneb ca 3 kg CO2 paiskamine atmosfääri. Arvestades, et iga päev käib duši all või kasutab sellises koguses soojendatud vett eeldatavasti sadu miljoneid või isegi miljard inimest, võib pesuvee arvelt atmosfääri paisatud saada kuni miljard(!) tonni CO2 aastas.

Soojusvahetiga saab energiakulu ja vastavalt ka CO2 saastet vähendada 50-60%, mis on 1,5 kuni 1,8 kg iga dušikorraga. See on oluline panus, kuna potentsiaalseid kasutajaid on väga palju. Lisaks tekib rahaline sääst ca 2 krooni iga dušikorraga (2005. a veebruari elektrienergia hinna juures). Kasu on kahekordne, võidate nii teie kui ka looduskeskkond.
Sisukaart |  Avaleht  Huvitavat lugemist 
domeen | virtuaalserver @ veebimajutus.ee